سجاد رحیمی مدیسه

نویسندگی|تولید محتوا|کپی‌رایتینگ

سجاد رحیمی مدیسه

نویسندگی|تولید محتوا|کپی‌رایتینگ

سلام خوش آمدید

 صحبت کردن با یک دوست صمیمی آن هم فقط یک بار در تمام طول روز برای رسیدن به نقطه نظری مشترک پیرامون موضوعی خاص- حتی در حد شوخی کردن یا اشاره به این نکته که دلتان برای آنها تنگ شده است- نه تنها احساس شادی شما را افزایش، بلکه سطح استرس را نیز تا پایان روز کاهش می دهد. درست مانند آن که به یک جلسه تراپی یا روان درمانی رایگان رفته باشید!

یافته های فوق نتایج مطالعه ای جدید هستند که توسط پروفسور جفری هال، استاد مطالعات ارتباطی دانشگاه کانزاس و همکاران وی انجام گرفته است.

"مکالمه با کیفیت می تواند کیفیت زندگی روزانه را افزایش دهد" عنوان مقاله ای است که توسط هال و نویسندگان همکار در مجله تحقیقات ارتباطات منتشر شده است. این مطالعه توسط نظریه روابط ارتباطی هال به نام Communicate Bond Long (CBB) پشتیبانی می شود. گفتنی است که هال مدیر آزمایشگاه روابط و فناوری دانشگاه کانزاس است.

هال توضیح می دهد: "این مقاله تلاشی برای تعریف ارتباط با کیفیت در زمینه روابط بود. انواع ارتباطی که ما برای مطالعه خود انتخاب کردیم، شامل مواردی است که اثرگذاری آنها در تحقیقات قدیمی تر به ثابت رسیده است. در واقع این موارد انواعی از ارتباطات اجتماعی هستند که مردم از طریق آنها احساس پیوند بیشتری با دوستان خود می کنند."

تیم تحقیقات هفت نوع ارتباط با دوستان را مورد مطالعه قرار دادند:
- وقت گذرانی
- صحبت معنادار
- شوخی کردن
- نشان دادن مراقبت و توجه
- گوش دادن
- ارزش قائل شدن به دیگران و نظرات آنها
- تعارف صمیمانه

بیش از 900 شرکت‌ کننده در این مطالعه از پنج پردیس دانشگاهی، قبل، حین و بعد از قرنطینه‌ های همه‌ گیری کووید دسته بندی شدند تا در یکی از هفت بررسی رفتار ارتباطی نام برده در یک روز شرکت کنند. سپس در شب همان روز از شرکت کنندگان خواسته شد تا در مورد احساسات خود شامل استرس، ارتباط مثبت، اضطراب، احساس تنهایی، کیفیت روزی که سپری کرده اند، سلامت عمومی و سطح بهزیستی گزارش دهند.

هال اضافه می کند: همانطور که در انتهای مطالعه مشخص شد، به هیچ وجه مهم نیست که کدام یک از 7 رفتار ارتباطی نام برده را طی روز تجربه کنیم. همین که بتوانیم با دوست خود وقت بگذارنیم، صحبت یا شوخی کنیم، روز‌ خود را ساخته ایم.

یکی از پیام‌ های مهم این مطالعه این است که مسیرهای متفاوت بیشماری به سوی یک هدف مشترک وجود دارد. این پژوهش همچنین به منظور بررسی تاثیر همزمان کیفیت و کمیت ارتباطات روزانه طراحی شده بود.

هال می گوید: «تحقیقات معتبر متعددی وجود دارند که کمیت تعاملات اجتماعی با دوستان صمیمی و همچنین کیفیت آنها را با احساس شادی بیشتر و تنهایی کمتر مرتبط می دانند. این مطالعه نشان داد که تنها یک بار گفت و‌گو با دوست طی روز کافی است تا بتوانیم از مزایای سلامت روحی و روانی بی نظیر آن بهره مند شویم.

با این حال هرچه بیشتر بهتر! در پژوهش انجام شده شرکت کنندگانی که تصمیم گرفتند مکالمات با کیفیت بیشتری داشته باشند، روز بهتر و شادتری داشتند. این موضوع بدین معناست که هر چه بیشتر به صحبت ‌های دوستانمان گوش دهیم، بیشتر مراقب آنها باشیم، بیشتر با آنها وقت بگذرانیم و به نظراتشان اهمیت دهیم، در پایان روز احساس بهتری خواهیم داشت. شاید عجیب باشد اما تاثیر چنین کارهای به ظاهر ساده ای، مشابه یک جلسه تراپی با متخصص است.»

مطالعه مد نظر نشان می دهد که هر کسی برای مکالمه با کیفیت با دوستان خود وقت بگذارد، می تواند کیفیت را در زندگی بیشتر و بهتر از گذشته تجربه کند. ما می توانیم احساس خود را در روز صرفا از طریق ارتباط موثر با یک دوست صمیمی تغییر دهیم.

این پژوهش همچنین تحقیقات گذشته هال را در مورد روش‌ های مختلف ارتباط در عصر رسانه ‌های اجتماعی و تلفن های همراه هوشمند زیر نظر قرار می دهد. مشخص شده است که ارتباط چهره به چهره با کیفیت بالا نسبت به تماس الکترونیکی یا استفاده از رسانه های اجتماعی، تاثیر بیشتری بر سطح حال خوب فردی، شادی و بهزیستی دارد. بدین ترتیب کافیست که طی روز حداقل یک مکالمه با کیفیت رو در رو داشته باشیم.

این مقاله همچنین توضیح می دهد که چرا ارتباط با کیفیت باعث می شود مردم احساس بهتری نسبت به خود داشته باشند. نظریه CBB ادعا می کند که افراد از گفتگو با دوستان برای کمک به رفع نیاز خود استفاده می کنند.

مطالعات مختلف ثابت کرده اند که مکالمه با کیفیت بیشترین اهمیت را در راستای ایجاد ارتباط موثر و کاهش استرس دارد. این موضوع از این ایده پشتیبانی می کند که ما از ارتباطات برای برآورده کردن نیازهای خود بهره می بریم و این کار به ما کمک می کند تا سطح استرس خود را مدیریت کنیم. در نتیجه وقت گذاشتن برای دوستان، روزهای زندگی ما را خوش آب و رنگ تر می‌ کند.

  • سجّاد رحیمی مدیسه

نکات توسعه فردی

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
سجاد رحیمی مدیسه

امام علی علیه‌السلام: خردهاى دانشمندان، در نوک قلم‌هایشان است.
امام صادق علیه السلام: دل، به نوشتن آرام مى‌گیرد.
با نویسندگی و تولید محتوای ارزشمند می‌توان به موفقیت رسید.
به یاد داشته باشیم: «کوشیدن نیازمند اطمینان از نتیجه نیست».