بازرگانی خارجی pdf

یکی از فایل‌هایی که هنوز نکات خواندنی برای علاقه‌مندان مدیریت به ویژه رشتۀ مدیریت بازرگانی دارد.
دانلود فایل
۱ نظر ۲ لایک :)

رشته مدیریت در دنیای امروز

رشتۀ مدیریت را با علاقه و آگاهی انتخاب کردم، چون به این باور رسیده بودم که مدیریت، درس زندگی است:
- آیا مدیریتِ ارتباط ما با انسان دیگر، جزئی از زندگی ما نیست؟
- چند ساعت از ساعات روزانۀ ما در کسب‌وکار و یا سازمانمان می‌گذرد؟ در این فضا با چه ابزارهای مدیریتی می‌توانیم با محیط پیرامونی خود در تعامل باشیم؟
بله! رشتۀ مدیریت، دریایی از تخصص‌های گوناگون است و آنقدر شاخه و تخصص‌های متنوع دارد که نمی‌توان به راحتی از کنارشان رد شد. تنها برخی رشته‌های مدیریت عبارتند از: مدیریت بازرگانی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت دولتی، مدیریت پروژه، مدیریت منابع انسانی، مدیریت بحران، مدیریت دانش، مدیریت استراتژیک، مدیریت زمان، مدیریت بورس و... .
آیا در اجتماع امروز و به طور کلی هر سازمانی، می‌توان به مدیریت از یک بُعد نگریست؟


هنگامی که در دورۀ کارشناسی رشتۀ مدیریت بازرگانی پذیرفته شدم، تصور من از این رشته حول چنین مفاهیمی بود:
تجارت خارجی، مدیریت بین‌المللی و کرۀ گرد زمین! و البته انسان‌هایی که با این مفاهیم به یکدیگر مرتبط می‌شوند. اولین وبگاهم نیز با همین مفاهیم شکل گرفت و تصور اولیۀ من این بود که با افزودن .Co به یک نام، می‌توانم شرکتی بین‌المللی در این کرۀ گرد زمین برای خدمت به کشور و مردمم داشته باشم!


هنگامی که چهارسال و دقیق‌تر بگویم: هفت ترم تحصیلی مقطع کارشناسی به پایان رسید، متوجه شدم تازه اول کار است و این رشته انقدر جذابیت دارد که حداقل باید هر روز، یک ساعت به مطالعه و تحقیق اختصاص دهم.
خدا را شاکرم که این کشش و علاقه‌مندی دائمی به مطالعه و کسبِ دانش را در من قرار داد و زنده نگه داشته است.

در سال‌های دانشجویی در مقطع کارشناسی، تجربیات بسیار ارزنده و خوبی را داشتم: از مدیرمسئولی پرتیراژترین نشریۀ دانشجویی تا...ویزیتوری و جذب تبلیغات. در همه این تجربیات، مدیریت را بیشتر و بیشتر آموختم.
در یکی دو ترم آخر به ورودی‌های جدید و دانشجویان ترم پایین‌تر رشتۀ مدیریت توصیۀ جدی می‌کردم که درسشان را در میدان عملی تجربه کنند و شرکت در چند کلاس و پاس کردن امتحانات را کافی ندانند.


میدان سربازی در قالب امریۀ بازرگانی، ادامۀ مسیر پرچالش و جذاب یادگیری در حوزۀ رشتۀ مدیریت بود. پرچالش از جهت ادامۀ سال‌های دوری از خانه و خانواده و به کارگیری تؤام با یادگیری مهارت‌ها و تجربه‌های جدی‌تر که به ورود حرفه‌ای من به بازار کار ختم شد.

همزمان با فعالیت در بخش خصوصی و بازار کار، مطالعه و یادگیری در رشتۀ مدیریت را جدی‌تر از همیشه دنبال کردم که این روند تا به امروز به طور مستمر ادامه داشته است. در تمامی سال‌های اخیر سعی کردم دانسته‌ها و دانش تخصصی را تا حد امکان با علاقه‌مندان مدیریت و با توجه به شرایط و نیازهایشان، به اشتراک بگذارم.


بعد از نزدیک به دوازده سال فراگیری و آموزش مدیریت که تا به امروز ادامه داشته و دارد، به همۀ مشتاقان این رشتۀ تخصصی توصیه می‌کنم هیچ‌گاه از مطالعه و بهبود مستمر غافل نشوند. یادگیری و فعالیت در این رشته، با غرور و تکبر سازگاری ندارد. به اعتقاد من، رشتۀ مدیریت در همه زیرشاخه‌های آن به طور پیوسته در حال دگرگونی و بهبود است. این دگرگونی‌ها بعضاً انقدر سریع اتفاق میفتند که برخی پیش‌فرض‌ها و گزاره‌های علمی گذشته را به طور کامل نقض می‌کنند. دگرگونی مدیریت، در سازمان‌ها و کسب‌وکارهای امروز بسیار پراهمیت‌تر است.


هم اکنون که این یادداشت را می‌نویسم، فضای دانش مدیریت در کشورم به شدت غبارآلود است:
از عدم نگاهی ایرانی، دینی و فرهنگی به مدیریت گرفته تا رشد و تبلیغات دیوانه‌کنندۀ خدمات و مفاهیم تخصصی مدیریت تحت عناوین فریبنده و اغواکننده به منظور سوءاستفاده از فضای حاکم بر اقتصاد و کسب‌وکارها در ایران؛ خدمات و مفاهیمی نظیر مارکتینگ، فروش، بازاریابی، برندینگ، تبلیغات، روابط عمومی، کارآفرینی و... .
به همین جهت وظیفۀ اخلاقی و اجتماعی خود دانستم که تهیه و نشر محتوا در حوزۀ تخصصی پایگاهم را با روشی کاملاً متفاوت و غیرتجاری ادامه دهم.


نشر محتوای مدیریتی با رویکرد غیرتجاری را وظیفۀ خود دانسته و می‌دانم، چرا که در سال‌های اخیر و در ارتباط با بسیاری کسب‌وکارها و شرکت‌ها، متوجه شدم بسیاری از هم‌وطنانم چه هزینه و خسارت‌هایی را از مجموعه و یا افرادی با عنوان‌های مختلف متحمل شدند که به تعبیر یکی از دوستان: "... این شومَن‌ها! و مؤسسه‌های تبلیغاتی، بازار مدیریت را در ایران خراب کردند!..."

به نقش مهم رزق در تمامی ابعاد زندگی معتقدم و به نظرم، مدیریت زندگی و به طور کلی هر سازمان، باید مبتنی بر این نگاه اخلاقی، انسانی و دینی باشد. یادگیری، آموختن و یاد دادن در رشتۀ مدیریت نیز رزق هر فردی می‌تواند باشد؛ به شرطی که صادقانه و با هدف نیت به بندگان خدا پای به این عرصه بگذارد.
امیدوارم در این مسیر بتوانم مثمرثمر باشم، إن‌شاءالله.

۰ نظر ۳ لایک :)
درباره من
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: اگرکسی حتی یک برگه علمی از او در دنیا باقی بماند، در روز قیامت همان برگه حایل او در مقابل آتش جهنم خواهد بود.
اینجا مکانی است برای به اشتراک گذاشتن آنچه که در حوزه تخصصی مدیریت یاد می‌گیرم و به دیگران آموزش می‌دهم.
در صورت داشتن سؤال و یا نیاز به کمک، با من تماس بگیرید.
طراح قالب : عرفـــ ـــان قدرت گرفته از بلاگ بیان